2.4.1 Kształt charakterystyki 1 przyspieszania / hamowania
Parametr pozwala wygładzić charakterystykę przyspieszania / hamowania w początkowej i końcowej fazie zmiany prędkości. Ustawienie wartości 0 daje liniowy kształt charakterystyki, który powoduje natychmiastowe przyspieszanie lub hamowanie w chwili zmiany sygnału zadającego.

Ustawienie wartości tego parametru w zakresie 0,1...10 s daje krzywą przyspieszania/zwalniania w kształcie litery S. Czas przyspieszania jest określany za pomocą parametrów 2.1.3/2.1.4.

2.4.2 Moduł hamujący
Uwaga! Wewnętrzny moduł hamujący jest instalowany we wszystkich wielkościach mechanicznych z wyjątkiem MF2.

0 Moduł hamujący nie jest używany
1 Moduł hamujący jest używany w stanie Praca 3 Używany w stanie Praca i Stop

Gdy przemiennik częstotliwości hamuje silnik, energia bezwładności silnika i obciążenia jest przekazywana na zewnętrzny rezystor hamowania. Umożliwia to przemiennikowi częstotliwości hamowanie obciążenia przy momencie obrotowym równym momentowi przyspieszania (zakładając, że został wybrany prawidłowy rezystor hamowania). Patrz oddzielna Instrukcja instalacji rezystorów hamowania.

2.4.3 Prąd hamowania DC
Określa prąd silnika podczas hamowania prądem stałym.

2.4.4 Czas hamowania DC po zatrzymaniu
Określa, czy hamowanie jest włączone czy też wyłączone oraz czas hamowania prądem stałym podczas zatrzymywania silnika. Funkcja hamowania prądem stałym zależy od funkcji Stop, parametr 2.1.12.

0 Hamowanie prądem stałym nie jest używane
>0 Hamowanie prądem stałym jest używane i jego funkcja zależy od funkcji Stop (par. 2.1.12). Ten parametr określa czas hamowania prądem stałym.

Par. 2.1.12 = 0 (funkcja Stop = wybiegiem):

Po wydaniu polecenia Stop silnik obraca się swobodnie do chwili zatrzymania bez sterowania ze strony przemiennika częstotliwości.

Dzięki podaniu prądu stałego silnik można elektrycznie zatrzymać w najkrótszym możliwym czasie bez korzystania z opcjonalnego zewnętrznego rezystora hamowania.

Czas hamowania jest skalowany przez częstotliwość, gdy zostanie uruchomione hamowanie prądem stałym. Jeśli częstotliwość jest większa od częstotliwości znamionowej
Silnika, ustawiona wartość parametru 2.4.4 określa czas hamowania. Jeśli częstotliwość jest < 10% znamionowej, czas hamowania wynosi 10% ustawionej wartości parametru 2.4.4.

Par. 2.1.12 = 1 (funkcja Stop = wg liniowej charakterystyki, tzw. rampy);

Po wydaniu komendy Stop prędkość silnika jest zmniejszana zgodnie z ustawionymi parametrami zwalniania tak szybko, jak tylko to możliwe, do częstotliwości zdefiniowanej za pomocą parametru 2.4.5, przy której rozpoczyna się hamowanie prądem stałym.

Czas hamowania jest definiowany za pomocą parametru 2.4.4. W przypadku istnienia dużej bezwładności, zaleca się użycie zewnętrznego rezystora hamowania w celu przyspieszenia hamowania.

2.4.5 Częstotliwość rozpoczęcia hamowania DC podczas hamowania wg rampy
Częstotliwość wyjściowa, przy której następuje rozpoczęcie hamowania prądem stałym.

2.4.6 Czas hamowania DC przed startem
Hamowanie prądem stałym jest uaktywniane po wydaniu komendy Start. Ten parametr określa czas do zwolnienia hamulca. Po zwolnieniu hamulca częstotliwość wyjściowa wzrasta zgodnie z funkcją Start ustawioną w parametrze 2.1.11.

2.4.7 Hamowanie strumieniem
Zamiast hamowania prądem stałym do zatrzymania silników o mocy < 15 kW można zastosować hamowanie strumieniem.

Gdy wystąpi potrzeba hamowania, częstotliwość zostaje zmniejszona i wzrasta strumień w silniku, który z kolei zwiększa zdolność hamowania silnika. W odróżnieniu od hamowania prądem stałym prędkość silnika jest kontrolowana w czasie hamowania.

Hamowanie strumieniem można włączyć lub wyłączyć.

0 = hamowanie strumieniem wyłączone
1 = hamowanie strumieniem włączone

Uwaga: Hamowanie strumieniem przekształca energię w ciepło w silniku i powinno być stosowane z przerwami w celu uniknięcia uszkodzenia silnika.

2.4.8 Prąd hamowania strumieniem
Określa wartość prądu hamowania strumieniem. Wartość tę można ustawić w zakresie od 0,3 x IH (w przybliżeniu) do limitu prądu.

serwis branżowy falowników marki Vacon | falownik.com | kontakt z nami | websystem | tel. 048 383.01.44 | wortal z falownikami -> www.falowniki.pl

Warto zobaczyć

falowniki Vacon  Copyright © 2014 www.falownik.com